06.10.2021
V Česku a Maďarsku ceny hypoték rastú

Zdražejú hypotéky aj u nás? Aktuálne sú hypotéky na Slovensku druhé najlacnejšie v eurozóne. Narastajúca inflácia a globálny vývoj to však môžu zmeniť.

Hypotéky v susedných krajinách dražejú, u nás sa toho podľa analytikov netreba obávať. Vďaka tomu, že máme euro, by mali zostať stále veľmi lacné. Za zdražovaním u susedov je menová politika, pre vysokú infláciu zvyšujú centrálne banky základné úrokové sadzby, ktoré vplývajú aj na hypotéky. ECB, od ktorej závisia ceny úverov vrátane hypoték u nás, ich však zvyšovať nemieni. Otázka je dokedy.

Priemerná úroková sadzba hypoték na Slovensku (0,9 % p.a.) je po Portugalsku (0,7 % p.a.) druhá najnižšia v eurozóne. V priemere je však hypotéka v eurozóne poskytovaná pri sadzbe 1,6 % p.a., v Česku 2,3 % p.a., v Poľsku 3,6 % p.a. a v Maďarsku dokonca až pri úrokovej sadzbe 4,8 % p.a.

Zvýšenie referenčnej sadzby ECB by zvýšilo aj cenu peňazí a úrokové sadzby v komerčných bankách, či už na strane vkladových produktov alebo na strane úverových produktov. Obyvatelia Slovenska zatiaľ po vstupe do eurozóny nezažili zvyšovanie úrokov. Ceny hypoték a iných úverov na nehnuteľnosti v minulosti vždy iba klesali, Slováci pri refinancovaní úverov skoro vždy získavali. No ľudia v okolitých štátoch prechádzajú práve opačným obdobím. Úrokové sadzby u nich rastú, drahšie sú aj hypotéky, ktoré majú najväčšiu šancu ovplyvňovať ich rodinné rozpočty. Toto môže spôsobiť väčší objem „zlyhaných úverov“ v najbližších mesiacoch a rokoch.

V Česku sa koncom roka očakáva, že sa sadzby môžu vyšplhať aj nad tri percentá. O zvyšovaní sadzieb sa hovorí aj v USA. Čo však čaká Slovensko? Analytici najväčších bánk súhlasia s tým, čo opakuje aj Národná banka Slovenska a hovoria, že obavy zo zvyšovania sadzieb úverov u nás nie sú na mieste. Hoci u nás máme pomerne vysokú infláciu. A práve rast cien je v okolitých krajinách spínačom pre aktuálne zvyšovanie sadzieb. Rýchly odhad septembrovej inflácie bol na Slovensku 5,1 %, NBS pritom predpovedala, že rast cien bude vrcholiť okolo piatich percent až na začiatku budúceho roka.

Podľa analytikov najväčších bánk teda ani inflácia, ktorá na Slovensku prekvapivo vystrelila na takmer 17-ročné maximum, ani dianie v okolitých krajinách nebude pre tunajších dlžníkov znamenať nič. Ceny hypoték smerom nahor výraznejšie nebude mať čo ovplyvniť. Zlyhané úvery sú v bankách stále na relatívne nízkych úrovniach, hoci sa Slováci z roka na rok väčšou mierou zadlžujú.

Koncom roka 2021 sa očakáva mierna korekcia základnej sadzby ECB smerom nahor, preto výraznejší rast sadzieb úverov na bývanie tento a ani začiatkom budúceho roka neočakávame. Čo sa týka miery zadĺženia, či už fyzických alebo právnických osôb, CLOSER CONSULTING odporúča všetkým dlžníkom zvážiť výšku plánovaných úverov, ich mesačných splátok a sústrediť sa na tvorbu rezerv, tzv. si odkladať na horšie časy. Pokiaľ je mesačný cash-flow našponovaný už dnes, treba zvážiť zmenu existujúceho splátkového kalendára, to znamená natiahnutie úveru do budúcnosti, alebo dohodnúť si s bankou balónovú splátku (zvýšenú splátku na konci úverového obdobia). Týmito krokmi uvoľníte časť dnešných výdavkov a viete tvoriť rezervy. Vždy platilo, že nové podmienky úverového vzťahu sa oveľa ľahšie dohadujú ešte v časoch, keď cash-flow firme alebo jednotlivcovi vychádza, ako keď je dlžník už v omeškaní so splátkami. V prípade potreby konzultácie sa neváhajte na nás s dôverou obrátiť.


Použité zdroje: Denník E, NBS, ECB, CLOSER CONSULTING

#cenyhypotek
#rasturokovychsadzieb