05.10.2022
Stagnácia na realitnom trhu

Hrozba recesie, inflácia opäť rastie, horšia dostupnosť hypoték, zreálnenie cien niektorých nehnuteľností

Európske ceny zemného plynu a elektrickej energie kvôli nízkym ruským dodávkam v auguste a septembri vystúpili na nové historické maximá, ktoré sú nezlučiteľné so súčasnou vysokou životnou úrovňou v EÚ. Hrozba recesie sa tak začína napĺňať prostredníctvom „vojnových“ cien energií či ich možného úplného nedostatku. Ten hrozí najmä budúcu zimu, keďže plynové zásobníky sa slušne plnia a túto zimu Európa pravdepodobne zvládne. Odporúča sa však, že šetriť energiami budú všetci, firmy, verejný sektor a aj domácnosti. Inak energií zostane menej pre ekonomiku a recesia bude hlbšia.


Keď sa hovorí o geopolitickej kríze a recesii, znamená to pri vysokej inflácii tlak na väčšie šetrenie vo všetkých sférach života a podnikania. To už v praxi zažívajú mnohí obyvatelia Európy a slovenská inflácia tiež mesiac čo mesiac rastie. V auguste dosiahla miera harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien medziročné plus o 13,4 percenta, čo bolo opäť viac ako mesiac predtým (12,8 percenta). Je to najvyššia inflácia na Slovensku od 90. rokov. Keďže sme členmi eurozóny, sprísňuje menovú politiku a zvyšuje centrálne sadzby ECB, aktuálna sadzba na jednodňové refinančné operácie je 1,50 percenta.

V susednom Česku sú na tom v raste cien ešte horšie ako u nás. Inflácia sa tu približuje až k 20 percentám. Česká národná banka preto zvýšila úrokové sadzby výrazne viac ako ECB. Centrálna sadzba sa aktuálne zastavila na 7 percent. Keďže medziročne narástli úrokové sadzby 2,5-násobne, pokles záujmu o hypotekárne úvery bol v poslednom období dramatický. Banky reportujú o 50 percent menšom poskytnutom objeme hypoték. Na Slovensku sú aktuálne úrovne sadzieb okolo 3-4 percent, čo je primerané pre okolité štáty menovej únie. Samozrejme, pre Slovákov zvyknutých roky na sadzby pod 1 percento je to výrazné zdraženie a záujem o hypotéky už ochladzuje, aj keď nie v takej miere ako v Českej republike alebo v USA.

Faktom je, že realitný trh sa posledné roky jednoducho prehrial a dostupnosť hypoték za takmer nulové sadzby aktívne pôsobila na raketový rast cien nehnuteľností. Bude zaujímavé sledovať, čo sa s cenami stane v situácii vysokej inflácie, keď enormne rastú nielen benzín a potraviny, ale aj stavebné materiály. Očakávame zreálnenie cien, čo nám už reportuje trh - realitní makléri majú menej dopytov na kúpu, hypotekárni poradcovia majú oveľa menej žiadostí o nové hypotéky. V satelitných oblastiach ako sú Hviezdoslavov, Miloslavov a širšie okolie Bratislavy dokonca už evidujeme poklesy cien nehnuteľností a vnímame to skôr ako cenový boj developerov. Ten, kto potrebuje predať, musí ísť s cenou dole.

Realitní makléri hovoria, že aj keď vypadáva dopyt ľudí so záujmom o hypotéku, stále ho dopĺňajú ľudia, ktorí majú hotovosť a veria, že ju takto ochránia pred infláciou. Takých bez úveru je v závislosti od regiónov zhruba 30 až 40 percent. V Bratislave napríklad býval silný dopyt Číňanov, Ukrajincov a v minulosti aj Rusov.

Tento rok je však zjavne rokom zmeny v hypotékach, ako aj na realitnom trhu. Trh predávajúceho sa preklopil na trh kupujúceho.


Použité zdroje: TREND, VUB Mesačník, DennikN, CLOSER CONSULTING

#realitnytrh
#stagnaciatrhu